Match
5 - 1
Åkeredsvallen 2 Konstgräs
20 februari 2025
18:45
Referat
Referat: Hovås Billdal IF - Hälsö BK
I torsdags spelade vi den sista matchen i Västra Cupen mot Hovås Billdal på Åkeredsvallen. Temperaturen var runt nollstrecket och det blåste lite, nu längtar vi till Stuvö Backe.
Efter ännu fler skador och sjukdomar saknades följande spelare ur spelartruppen: Emil (skadad), Truls (skadad), Hugo (skadad), William W (sjuk), Victor T (sjuk), Jacob L (skadad), Björn (resa), Albin (resa), Joel B (jobb), Linus (skadad), Wilmer W (sjuk). Däremot var Johnny tillbaka i mål, Arvid och Sörensson var också tillbaka. Och på grund av detta manfall frågade vi våra trotjänare Rasmus Kolenda och Daniel Dino om de kunde ställa upp, vilket de gjorde utan några krusiduller. Även Oliver Edvardsson gjorde sin första match med Hälsö, KUL!
Vi ställde upp med följande trupp:
Målvakt: Johnny
Backlinje: Lukas S - Andy - Petter - Thell
Mittfält: Casper - Kolenda - Jernarp
Forward: David N - Arvid H - Elias
Bänk: Daniel D, Oliver E, Olof
Hovås Billdal spelar i år i Div 3, så vi gick in med vetskapen att vi behövde göra en heroisk insats för att ta med oss vinsten från Åkeredsvallen. Men som vi själva vet, har vi en förmåga att höja oss när vi möter bättre motstånd.
Så vi snackar om att spela vårt spel och öva på vår spelidé.
Hovås Billdal börjar matchen med att sätta ett högt tempo. De vill hitta sina snabba och löpvilliga yttrar. Jag tycker att vi står bra i försvarsblocken och alla gör sitt jobb mycket bra.
Johnny gör ett väldigt bra jobb med att hålla Hovås Billdals skott utanför målet.
Matchen börjar sätta sig, och vi blir väl lite för bekväma då vi gör ett ödestiget misstag på mitten. En passning från backlinjen bryts av Hovås Billdals hungriga anfallare och 1-0 är ett faktum.
Även 2-0 och 3-0 kommer på liknande sätt, där vi ger bort bollen till deras forward. Men vår spelidé är att spela boll, och man får ge eloge till gubbarna att de trots allt försöker. Mer än ofta kommer vi loss på mitten, trots hög press från Hovås Billdals mittfält. Så om vi bara kan riskminimera våra passningar upp på mittfältet, så kommer det att bli hur bra som helst!
Vi går till halvlek med underläge 3-0, och vi pratar lite om att ytterbackarna kan trycka mer på deras yttermittfältare, som i vårt tycke är lite lata och inte följer med våra löpningar. Vi ska fortsätta spela vårt spel.
Efter halvleksvilan går vi ut och gör jobbet, och en bit in i andra halvlek blir vi belönade. Jernarp kommer loss på mitten och får fri sikt mot målet. Han skjuter, och bollen får en konstig bollbana som ställer Hovås Billdals målvakt totalt, 3-1!
Det blir några nerviga minuter för Hovås Billdal, men det varar inte länge, då vi (igen) orsakar en straff. Hovås Billdal förvaltar denna och 4-1 är ett faktum. Hovås Billdal hinner göra 5-1 innan matchen är slut, vi orkar inte riktigt i slutet.
En mycket givande match. Vi får känna på högre tempo och vi ser också vad vi behöver träna på framöver.
Gubbarna gör, enligt ledarstabens tycke, en bra insats med tanke på förutsättningarna.
Spelarstatistik
Utespelare
M Spelade matcher
G Mål
A Assist
GK Gula kort
RK Röda kort
P Poäng
Spelarstatistik
Målvakter
M Spelade matcher
G Mål
A Assist
S Skott på mål
IM Insläppta mål
GK Gula kort
RK Röda kort
P Poäng